Jak osadit koryto

OSAZOVÁNÍ

  • 1. Před vlastním osázením koryt rostlinami, je důležité pokrýt dno koryta hrubým štěrkem nebo keramzitem z důvodu zajištění odtoku přebytečné vody ze zálivky. Vnitřní stěny koryta doporučujeme obložit 1 cm silnou polystyrenovou deskou tak, aby horní okraj nepřesahoval přes okraj koryta (cca 2-3 pod okraj). Polystyren funguje jako určitá izolační vrstva, která chrání kořeny rostlin před přehřátím (v létě) nebo naopak před promrznutím (v zimě) a koryta před roztržením v případě, že dojde k zamrznutí nahromaděné vody vlivem ucpání odtokových otvorů ve dnu koryta.
  • 2. Koryta naplníme vhodným substrátem dle výběru rostlin a osázíme zvolenými rostlinami. Vhodné je umístit mezi rostliny kameny, oblázky, mušle, kůru, šišky atd.
  • 3. Velice důležitá je zálivka. Nedostatečná zálivka způsobuje vadnutí. Nadměrná zálivka se projevuje zahníváním a odumíráním kořenů. Nadměrná vlhkost způsobuje rozvoj chorob. Během vegetace hnojíme každých 14 dní vhodným hnojivem. V zimních měsících nehnojíme. Neméně důležitá je správná výživa rostlin. Špatně živené rostliny jsou náchylnější k chorobám a škůdcům.
  • 4. Osázená koryta lze ponechat ve venkovním prostředí i přes zimu, samozřejmě s ohledem na použité rostliny. Citlivější druhy doporučujeme zakrýt chvojím nebo jiným vhodným izolačním materiálem (např. bublinková fólie, mirelon,atd.)