více o vrstvených dřevěných podlahách

Dřevěná třívrstvá podlaha dodá Vašemu domovu osobitou eleganci a pohodlí, které oceníte při každém kroku. Dlouhá životnost třívrstvé dřevěné podlahy je dána její konstrukcí, která v případě opotřebení svrchní vrstvy, umožňuje až 3-krát její kompletní přebroušení. Nadstandardní výběr ze zajímavých i klasických designů a povrchových úprav dřevěných podlah, které jsou vyráběny z evropských i exotických dřevin, dokáže uspokojit každého zákazníka a najde uplatnění v jakémkoliv interiéru.
Podlaha si zachovává vždy svůj individuální charakter, který je dán vlastností a kresbou jednotlivých dřevin a různorodostí povrchových úprav.
Jednoduchá, rychlá a přesná montáž podlahy je umožněna patentovaným zámkem UNICLIC, který je odbornými firmami oceňován pro svou přesnost a kvalitu. Dřevěná podlaha je vždy osobitá, příjemně hřejivá na dotek a vhodná pro alergiky.


10 důvodů proč zvolit dřevěné podlahy


1. Dlouhá životnost & další výhody oproti laminátové podlaze
Navzdory vyšší ceně oproti laminátovým podlahám je životnost dřevěné podlahy několikanásobně delší, broušením a následným ošetřením je možné dřevěnou podlahu přivést do stavu, kdy vypadá jako nová. Přebroušením se dá také vyřešit případné lokální poškození podlahy, které by u laminátové podlahy znamenalo její vyhození. Pokud vám na dřevěnou 3vrstvou podlahu upadne těžký předmět, na podlaze se objeví poškození v podobě dolíčku nebo prohlubně, ale stále bude na povrchu dřevo. Pokud se Vám něco podobného stane na laminátové podlaze, dojde k protržení vrchní tenké fólie a na podlaze se objeví neopravitelné poškození spolu s umělou výplní podlahy.
2. Teplý & příjemný pocit na nohy
Dřevo je přírodní materiál, který je příjemný na dotek. Dřevěné podlahy lze použít i na podlahové topení. Po dřevěné podlaze je příjemné chodit bosou nohou, není studená jako laminát a jiné umělé nebo keramické povrchy.
3. Pružnost & “nehlučnost”
Dřevo je pružné, nevzniká “pocit únavy nohou jako u dlažby“ a tlumí došlap. Dřevěná podlaha je zvukový izolant. Skladba 3vrstvé dřevěné podlahy zajišťuje maximální možné pohodlí při chůzi, jelikož střední vrstva podlahy je z měkkého smrkového dřeva, které příjemně tlumí došlap. Na našem trhu se objevují levné varianty 3vrstvých dřevěných podlah, které však mají střední vrstvu z levné exotické tvrdé dřeviny jako je např. hevea, která je při chůzi nepružná, hlučná a netlumí došlap tak, jako měkká dřevina.
4. Neroztažnost & další výhody oproti masivní dřevěné podlaze
Složení podlahy eliminuje přirozenou vlastnost dřeva, kterou je roztažnost materiálu. 3vrstvá dřevěná podlaha daleko méně pracuje než masivní, neboť se skládá z jednotlivých vrstev dřeva, které vzájemně vyrovnávají tvarové změny. Podlahu lze položit plovoucím způsobem (tj. bez pevného uchycení k podkladní vrstvě) nebo ji lze celoplošně přilepit. Podlaha se dodává s konečnou (nebo finální) povrchovou úpravou, takže ji lze rychle položit a nemusí se čekat na jednotlivá přebroušení, tmelení a zasychání vrstev povrchového laku jako při pokládce masivní podlahy. Cena za 3vrstvou dřevěnou podlahu včetně pokládky je nižší, neboť u masivní podlahy je velmi drahá pokládka, která Vám navíc znemožní užívání místnosti po dobu 2-3 týdnů.
5. Hodnotný image & nový trend
Dřevo je znovu objevený materiál, parkety byly podlahami králů a aristokracie. V současnosti patří k novému trendu v interiérech, jelikož dřevěné podlahy jsou nadčasově krásné a každá podlaha má individuální charakter. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní materiál, je každá podlaha originál a odlišuje se svou barevností a kresbou.
6. Zdravé bydlení & alergie
Dřevěné podlahy jsou hygienické, neváží na sebe prach, a proto vytváří prostředí vhodné pro alergiky.
7. Jednoduchá montáž & lehká údržba
Patentovaný systém nelepeného spoje UNICLIC umožňuje jednoduchou a přesnou montáž. Pokládku 50 m2 podlahy jsou schopni 2 podlaháři zvládnout za 1 den. Rychlou a jednoduchou pokládku lze provést také díky již hotové povrchové úpravě parket, která je na bázi akrylátu, neobsahuje rozpouštědla ani formaldehyd a povrch parket chrání 5 vrstev laku tvrzených UV zářením. Lak je mimořádně odolný vůči oděru a zachovává přírodní charakter dřeva.
8. Široký sortiment dřevin & přizpůsobivost
V nabídce podlah naleznete velký výběr dřevin, tradiční evropské i exotické, které umožní přizpůsobení podlahy každému stylu interiéru. Další výhodou jsou různé varianty povrchových úprav, jako jsou škrábané povrchy, bílé laky a oleje, klasický UV lak a olej.
9. Přírodní materiál & životní prostředí
Dřevo je přírodní, obnovitelný materiál, jehož použití je šetrné k životnímu prostředí.
10. Příjemné klima v místnosti
Pro dřevěnou podlahu i pro člověka je optimální teplota 20°C a relativní vlhkost vzduchu 55-65 %. Dřevo pomáhá vyrovnávat a optimalizovat tyto faktory.
Složení podlahy
3vrstvá dřevěná podlaha je tzv. velkoplošná parketa, která se skládá z 3 vrstev masivního dřeva, na které se nanáší finální povrchová úprava přímo ve výrobě. Z výroby odchází hotový výrobek, který je připraven k pokládce.


ZÁMKOVÝ SPOJ UNICLIC


Dřevěná podlaha je vyráběna v zámkové spoji UNICLIC, díky kterému je pokládka podlahy rychlá a přesná.

Patentovaný spoj od firmy UNICLIC je zárukou toho, že jednotlivé lamely budou při pokládce „sedět“ a na podlaze nebudou spáry. Výhodou zámkového spoje je oproti spoji P/D (pero/drážka) rychlá pokládka, při které není potřeba lamely lepit k sobě. Zámkový spoj umožňuje podlahu v případě poškození některé lamely „rozebrat“ a poškozenou lamelu vyměnit. Licencovaný spoj je na podlaze je i na krátké straně. Ve všech spojích je parafín, který zamezuje tzv. „vrzání“ podlahy.


Konstrukce podlahy - vrstvení - eliminuje přirozenou vlastnost dřeva, kterou je roztažnost. Tento sendvičový systém je využíván při výrobě mnoha dřevěných polotovarů, které jsou určeny k různým použitím, z těch nejznámějších např. eurohranol, ze kterého se vyrábějí dřevěná okna.

 
Celková tloušťka podlahy je 14,5 – 15 mm. Rozměr jednotlivé velkoplošné parkety je 14x192x2200 mm u 3 lamely a 14x192x1800 u 1 lamely.


1.    Vrchní nášlapná vrstva – vrchní vrstva o tloušťce 3,6 – 4 mm je tvořena z dřeviny, kterou si na podlahu vybereme např. buk, dub, americký ořech, bambus apod. Tloušťka nášlapné vrstvy umožňuje 2-3 kompletní renovace podlahy. Počet možných renovací je ovlivněn mírou poškození podlahy a zručností řemeslníka, který renovaci provádí. Záleží na počtu mm, které se při jednotlivých přebroušeních odstraní.

Co je to 3 lamela (SFB) a 1 lamela (LHD „selské prkno“)?

Nášlapná vrstva může být tvořena malými lamelami (počet jednotlivých lamel na šíři parkety pak udává označení: 3 lamela, 4 lamela) nebo jedním plátem masivní vrstvy, tzv. 1lamela (neboli LHD, „selské prkno“). Speciální variantou jsou rošády (malinké kousky masivu spojené v pásech) a dřevina bambus, která má specifickou strukturu.
obr typy lamel

2.    Střední vrstva – střední vrstva o tloušťce 9 mm je z měkké jehličnaté dřeviny. Konstrukce středové vrstvy pomocí jednotlivých pásů na šířku parkety eliminuje roztažnost celé parkety. Velmi důležitá je při konstrukci středové vrstvy měkká dřevina, která zlepšuje „kročejový“ efekt podlahy, podlaha je pružnější a došlap měkčí. Zároveň působí jako zvukový izolant.
 
3.    Spodní vrstva – spodní protitahová vrstva o tloušťce 2 mm je ze smrkové dýhy, má stabilizační funkci.

 

Povrchová úprava podlahy


Podlaha se dodává z výroby včetně konečné povrchové úpravy, kterou může být buď lak nebo olej.
LAK – podlaha je dodávána s 5 vrstvami UV laku německé firmy KLUMPP. Jedná se o kvalitní lak, který neobsahuje rozpouštědlo ani formaldehyd. UV lak zabraňuje slunečním paprskům působit na vrchní dřevinu a zmírňuje tak barevné změny, které na dřevě přirozeně nastávají. Barevné změny ovšem na dřevěné podlaze nelze nikdy úplně zamezit, neboť se jedná o přírodní materiál, který má své vlastnosti a charakteristiky.
BÍLÝ LAK – novinka ve výrobě od září 2007. Speciální lak, který obsahuje bílé pigmenty, dokáže prosvětlit podlahu. Bílý lak se dá použít na jakoukoliv dřevinu dle zájmu zákazníka. S touto povrchovou úpravou vyniknou a získají zajímavý vzhled i klasické dřeviny jako dub nebo jasan.
OLEJ – v případě olejované povrchové úpravy se jedná o rostlinný olej dánské firmy TIMBREMAN. Tento olej je vyroben z výtažků kokosu a sóji. Je ekologicky a hygienicky nezávadný, vhodní i pro alergiky. Zdůrazňuje přírodní strukturu dřeva a zintenzivňuje barevné odstíny.
BÍLÝ OLEJ – novinka ve výrobě od září 2007. Jedná se o novou povrchovou úpravu s bílými pigmenty. Stejně jako u bílého laku lze tento olej použít na jakoukoliv dřevinu. Nerozšířenější je jeho užití u LHD dubu v kombinaci se škrábanými povrchy.
ŠKRÁBANÉ „KARTÁČOVANÉ“ POVRCHY – tato speciální povrchová úprava je prováděna na vrchní nášlapné vrstvě. Parketa prochází speciálně upraveným válcem s kartáči. Po kartáčování vznikají na nášlapné vrstvě drobné škrábance, které zvýrazňují přírodní charakter podlahy a zdůrazní kresbu dřeva. Na škrábané povrchy se nanáší olej nebo bílý olej. Tyto podlahy se vyrábí na objednávku dle přání zákazníka. Míru škrábání je také možno ovlivnit. Škrábáním se ztenčuje vrchní vrstva, která je poté cca 3 mm. Dodací lhůta 4-6 týdnů od závazné objednávky.



Jakou podlahu si vybrat – lak nebo olej ?


Lakovaný povrch – dřevěná podlaha s lakovanou povrchovou úpravou je velmi snadná na údržbu, stačí vlhkým hadr a saponát. Díky 5vrstvám UV laku je podlaha dostatečně odolná proti poškození a poškrábání. Přesto ale nedokáže zamezit vzniku škrábanců vzniklých např. při posouvání skříní, upadnutí těžkých předmětů nebo pohybech kolečkové židle. V případě větších poškození je podlahu možno zbrousit a obnovit povrchovou úpravu – podlaha pak vypadá jako nová.
Olejovaný povrch – olejovaný povrch zdůrazní přírodní původ dřevěné podlahy. Olej proniká do nášlapné vrstvy, zdůrazňuje strukturu dřeva a zintenzivňuje barevné odstíny. Tato povrchová úprava ponechává otevřené póry dřeva, které lépe reagují na vlhkostní změny, vlhkost z dřeva přirozeně uniká. Olejová úprava je matná. Oproti laku je potřeba u této podlahy větší péče – olejová úprava vyžaduje pravidelné používání speciálních čistících prostředků, které olej oživí a obnoví. Velkou výhodou olejované podlahy je možnost lokálního ošetření v případě poškození lehkým přebroušením a opětovným naolejováním. Na olejované podlaze se lépe skryjí škrábance a mechanická poškození, ale v případě světlých dřevin jsou na podlaze více viditelné nečistoty. Skutečný milovník přírodních materiálů dá vždy přednost olejovanému povrchu před lakovaným.